7 Şubat 2017

IBM ve Ericsson, Uluslararası Katı Hal Devreleri Konferansında (International Solid-State Circuits Conference (ISSCC)) 28 GHz’de çalışan, kendi iddalarına göre, dünyanın ilk silisyum (Si) mimimetre-dalga faz dizisi antenli modülünü duyurdu. Modül, 2 yıllık bir iş birliğinin bir sonucu ve 5G teknolojileri için geliştirildi. Modül, 4 adet MMIC ve 64 çift-kutuplamalı (dual-polarized) antenden oluşuyor ve yaklaşık 70mmx70mm boyutunda.

Modül ve MMICler eş zamanlı olarak veri gönderip alabilecek şekilde çift kutuplamalı çalışmaya uygun olarak tasarlandı. Böylece bir faz dizisi anten modülüyle 2 ışıma demeti eş zamanlı olarak oluşturulabiliyor ve mapasite miktarını da arttırarak hizmet verilen kullanıcı sayısını da 2 katına çıkartıyor. Tasarlanan faz dizisi ile ışıma demeti 1.4 derece çözünürlükle yönlendirilebiliyor.

Konferansta yayınlanan bildiriye göre: 32 adet alıcı-verici devre 0,13um SiGe BiCMOS teknolojiyle gerçeklendi. Tümdevre, alıcı ve verici olarak çalışabilen, 16 elemandan oluşan ve her biri 16 elemanlı ışıma demetini (yatay ve dikey) denetleyen 2 adet bağımsız ve eş zamanlı yapıdan oluşuyor. Bu karmaşık yapının gerçeklenmesi için tümdevre boyutunu küçülten bir RF faz kaydırma yapısı kullanılmış. Ek olarak, alıcı ve verici işaret yolları zaman bölmeli çoğullama (TDD) modunda çalışma için alıcı ve verici durumları arasında RX-TX anahtarlar kullanarak aynı anteni, pasif faz kaydırıcıyı ve pasif birleştiriciyi/bölücüyü kullanıyor.

2016 Temmuzda FCC Amerika’da 11,28 ve 39 GHz milimetre-dalga bandlarını telsiz iletişim için tahsis etmişti. Şu anda 28GHz 5G uygulamaları için lider band konumunda, AT&T ve Verizon, telsiz veri iletişimi için ABD’de bu yıl saha testleri planlıyor.

Ericsson’da deneyimli danışman olarak çalışan Thomas Noren şu açıklamaları yaptı: “Geçen yıl 5G standartlarının tanımlanması ve saha testleri için birçok cesaretlendiren gelişme vardı. Araştırma ve geliştirmedeki büyük çabalar bunun için anahtardı. IBM ile aramızdaki faz dizili antenler üzerine olan iş birliği 5G’nin geleceğini desteklemek için işletmecilere radyo erişim altyapılarının verimli bir şekilde kurulabilmesi konusunda yardım edebilir.”

IBM Araştırma’da başkan yardımcısı olan Dario Gil de şu açıklamaları yaptı: “5G milimetre-dalga faz dizisindeki bu gelişme, sadece küçük boyutu ve düşük maliyetiyle ağ cihazları üreticileri için ticari olarak çekici olduğu için değil, henüz hayal edilmemiş yeni fikirlere ve yenilikçi düşüncelere ilham vereceği ve onları serbest bırakacağı için de önemli bir gelişmedir.”