Günümüzün ilerleyen bütün bilim dallarının ve endüstrinin temelinde elektronik sektörü yer almaktadır. Elektroniğin yer almadığı sistemin kalmadığı günümüzde özellikle yüksek frekans elektroniğinin yeri ayrıdır. Sistemler hızlandıkça, taşınacak verinin miktarı arttıkça, uzayda daha uzaklardan veri almak istedikçe mikrodalga elektroniğine olan ihtiyaç da aynı hızda artmaya devam edecektir. Günümüzün gelişmiş sistemleri olarak sayabileceğimiz uydu iletişimi, radar, gps, kablosuz iletişim sistemlerinin temelinde mikrodalga mühendislerinin emekleri yatmaktadır.

Bu açıdan baktığımızda gelişmiş ülke diye adlandırılan ülkelerin özellikle mikrodalga elektroniğine (bu kapsamda elektrmanyetik konular da yer almaktadır) çok önem verdikleri herkesin bildiği bir gerçektir. Son zamanlarda çok önemli ilerlemeler kaydedilen mikrodalganın tıp uygulamalarını atlamamak gerekir tabiki. Savunma sanayinin de kalbini teşgil eden mikrodalga sistemler ülkemizde malesef yeteri kadar gelişmemiştir. Mevcut durum kötü değildir, ancak çok daha iyisinin yapılabileceğini düşünmekteyiz. Bu konuda çalışan firma sayısının artması elbette öncelikle bu konuda iyi yetişmiş insanların sayısının artmasıyla olacaktır. Aynı şekilde üniversitelerimizde daha nitelikli çalışmaların yapılması da buna bağlıdır. Bir kara büyüymüş gibi bakılan RF sistemler üzerine daha fazla ilgi çekebilmek en önemli hedefimiz. Özellikle; yeni başlayan öğrencilere Türkçe kaynak sağlamak, firmalarların birbiriyle ve üniversitelerle arasında bağlantı kurmak bizim en önemli görevimiz. Firmaların tasarımlarına da sitemizde yer vererek Türk firmalarının ürünlerini bir noktada toplamayı da amaçladık. Ülkemizde RF konusunda bir fuar düzenlenmediği için genel bir tanıtım eksikliği sorunu olduğu kanısındayız.

Özetle, belki hemen değil ama uzun vadede bir farkındalık oluşturmayı amaçladık ve insanların sık sık girip neler oluyor diye kontrol edeceği bir site yapmak ilk hedefimiz. Umarız herkes ve ülkemiz için faydalı olur.

Gönüllü olarak ilerleyen çalışmalarımız için özellikle tecrübeli tasarımcılardan hemen her konuda makale bekliyoruz.

MikrodalgaMühendisi ekibi adına, Osman Ceylan