Amerika Hava Kuvvetleri ve Lockheed Martin 36000 GaN temelli yüksek güçlü kuvvetlendirici içeren yeniden yerleştirilebilir 15000 cihazın üretimini tamamlayarak Uzay Çiti (Space Fence) projesinde önemli bir köşe taşına ulaştılar. Uzay Çiti projesi, yer temelli S bant radar sistemi olup özellikle alt yörüngede (LEO) bulunan uzay nesnelerinin kesintisiz olarak gözetlenmesi, algılamansı ve takibi konusunda Hava Kuvvetleri için tasarlanmaktadır.

GaN yüksek güçlü kuvvetlendiricilerin Uzay Çiti projesi için istenen dayanıklılık ve verim gereksinimlerini sağladığı, güz 2015te, 5000 saatten (yaklaşık 7 ay) fazla süren hızlandırılmış testler sonucunda Lockheed Martin tarafından gösterilmiştir. Yapılan testlerde %99 üzerinde başarımla tasarlanan cihazların Uzay Çiti Projesinin uzun dönem güvenilirlik ihtiyacı için uygun olduğunu belirlenmiş.

Lockheed Martin, Uzay Çiti Projesinde önemli GaN üreticilerinden Wolfspeed (Cree) ile iş birliği yapmaktadır. Lockheed Martin’in Clearwater, Florida, Marion, Massachusettsi Moorestown, New Jersey, Owego ve New York şehirlerindeki çalışanları bu proje için emek harcamaktadır.

Uzay Çiti Projesi yöneticisi Bruce Schafhauser, “Bir dönüm noktası olan üretim, GaN teknolojisine olan 10 yıllık yatırımın bir sonucudur” diyerek projenin uzun bir geçmişi olduğunu belirtmiştir. İş ortaklarının GaN konusundaki deneyimlerinin bu teknolojinin ticarileşmesi ve askeri alanda kullanılabilecek şekilde hazırlanmasını sağladığını da belirterek GaN teknolojilerinin aktif faz dizili radar sistemlerinde önemli üstünlükler sağladığını söylemiştir.

Açık üretim modeli (Open foundry model), Lockheed Martin’e teknolojiyi değerlendirip faydalı hale getirmesinde büyük bir esneklik kazandırmıştır. Ticari üreticilerin desteklenmesi rekabeti arttırdığı ve ticari teknolojilerin üretim-geliştirme maliyetlerinin büyük kısmının karşılanmasını sağladığı için maliyetlerin düşmesini sağlamakta, bu da müşteriler için daha düşük maliyetli ürün anlamına gelmektedir.

 

Bu haberin kaynağı: Microwave Journal; October 17, 2016; 36,000 GaN-Based High Power Amplifiers Ready for Space Fence Installation