Yüksek güçlü RF kuvvetlendirici tasarımı üzerine teorik inceleme de yapan kitap sayısı çok az. Prof. Dr. Steve C. Cripps'in bu kitabı yüksek güçlü kuvvetlendirici ve büyük işaret (large-signal) konularının temelleri üzerine yoğunlaşmış bir kitap. Prof. Cripps her bölümün başında konuyla ilgili bazı açıklamalar yaparak okuyucuyu konuyla ilgili soru işareti olan kısımları da göz önüne getirip bazen de iğneleyici açıklamalarda bulunuyor. İngiliz ingilizcesinin güzel terimlerini ve deyimlerini de kullanıyor. Bu bazen anlamayı zorlaştırsa da bu tür örnekler açıkçası benim hoşuma gitti.

Prof. Cripps ben bu satırları yazdığım zamanda, yani aralık 2020'de, hala İngiltere'de Cardiff Üniversitesinde hocalık yapıyor. Hemen hemen bütün konferanslara konuşmacı olarak davet ediliyor. Benim de kendisiyle çekilmiş bir fotoğrafım var ayıptır söylemesi. Ne yaptığını bilen, yaşının ve bilgisinin verdiği güvenle de rahat rahat eleştirilerini yöneltebiliyor aynı zamanda bir mühendis olarak. Kendisine uzun ömürler diliyor, RF dünyasına katkılarının devamını bekliyoruz tabiki.

Mesela, sünüs şeklinde işareti tanımlamak için "sinusoidal" diye bir kelime İngilizce'de var, ama resmi olarak kosinüs işaretini tanımlayacak bir kelime yok. Biz elektronikçiler de genelde kosinüs ile çalışmayı seviyoruz. Bunu bir alt not olarak belirtmiş. Bu tür konular bana ilginç geliyor açıkçası. Bir de kitapta mikrodalga ve RF alanında bazı konuları da eleştirebiliyor. Bence ilginç noktalara temas etmiş birçok konuda.

Bütün bunları bir kenera bırakacak olursak, yüksek güçlü kuvvetlendiri tasarımına eğilecek ve bu alanda kendini geliştirmek isteyen mühendisler için faydalı bir eser olarak görüyorum. Pratik uygumalara yer yer değinse de, daha çok teorik kısımlara odaklanmış bu kitabında. Bu nedenle işin teorisine inip daha farklı bakış açıları kazanmak isteyenler için güzel bir referans eser.

Ama pek vakti olmayan, hızlı bir şekilde tasarıma girmek istiyorum diyenlere açıkçası önermiyorum. Benzer şekilde, lisans öğrencileri için de ağır gelebilir. Çünkü birçok konunun bilindiğini varsayıyor. Ama bazı kısımları herkesin okumasını tavsiye ederim:

Bölüm 2:  Linear Power Amplifier Design

Bölüm 4: Class AB PAs at GHz Frequencies

Bölüm 11: Bias Circuit Design